آموزش مدیریت سرمایه در بازار ارزهای دیجیتال (ارائه بهترین راهکارها برای مدیریت سرمایه)

"بجای خواندن مقاله به آن گوش دهید"

پادکست صوتی "آموزش مدیریت سرمایه در بازار ارزهای دیجیتال (ارائه بهترین راهکارها برای مدیریت سرمایه)"


 • 13:03 1402-03-09
 • زمان مطالعه: 12 دقیقه

در این مقاله قصد داریم تا اطلاعاتی در مورد استراتژی های مدیریت سرمایه برای شما ارائه کنیم و تاثیر مدیریت سرمایه در سود و زیان رو برای شما مورد بررسی قرار بدیم و سعی می کنیم تا به آموزش مدیریت سرمایه در بازار ارزهای دیجیتال بپردازیم پس بهتره قبل از اینکه وارد بحث اصلیمون بشیم، مقدمه ای در مورد بازار ارزهای دیجیتال داشته باشیم تا بتونین مفهوم مدیریت سرمایه رو به خوبی درک کنین. 

این روزها مدیریت سرمایه در همه بازارهای مالی از اهمیت خاصی برخوردار هستش و بازار ارزهای دیجیتال هم از این قضیه مستثنی نیستش و حتی از اهمیت بیشتری برخوردار هستش. دلیلش هم بخاطر این هستش که این بازار ریسک های بالاتری به نسبت سایر بازارهای مالی داره و افراد کلاهبردار زیادی هم وجود دارن که با روش های زیاد و وعده وعید سود های آن چنانی سعی در ربودن سرمایه کسانی دارن که در این بازار مشغول خرید و فروش هستن. بنابراین اگه قصد سرمایه گذاری در بخش های مختلف بازار ارزهای دیجیتال دارین، توصیه می کنیم حتما این مقاله رو تا انتها بخونین و دستورالعمل های ارائه شده در این مقاله رو در معاملات خودتون به کار بگیرید تا بهتر سود کنین.

همونطور که گفتیم، بازار ارزهای دیجیتال نوسانات قیمتی زیادی داره و اگه دانش و اطلاعات لازم رو داشته باشین، می تونین سودهای زیادی به دست بیارین. برای اینکه بتونین سود زیادی به دست بیارین و دچار ضررهای سنگین نشین، باید برای خودتون استراتژی معاملاتی داشته باشین. یکی از استراتژی های معاملاتی، مدیریت سرمایه هست که تاثیر زیادی در سود و ضرر معاملات ارزهای دیجیتال داره. به همین منظور ما در این بخش از آموزش ارز دیجیتال ارزسنج سعی می کنیم تا به آموزش مدیریت سرمایه در بازار ارزهای دیجیتال بپردازیم و اطلاعاتی در مورد استراتژی های مدیریت سرمایه برای شما ارائه کنیم و تاثیر مدیریت سرمایه در سود و زیان رو برای شما مورد بررسی قرار بدیم.

ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال چیست

بهتره قبل از اینکه به آموزش مدیریت سرمایه در بازار ارزهای دیجیتال بپردازیم، اطلاعاتی در مورد ارزهای دیجیتال برای شما ارائه کنیم تا مقدمه ای باشه برای شروع مبحث جدید. ارزهای دیجیتال شکل دیجیتالی یا مجازی پول های رایج و واقعی هستن که به صورت دیجیتالی وجود دارن و شکل قابل لمس ندارن.

همچنین ارزهای دیجیتال به دلیل مجازی بودن، فقط در فضای اینترنت مورد استفاده و معامله قرار می گیرن و شما می تونین اون ها رو در صرافی های آنلاین ارزهای دیجیتال خرید و فروش کنین و با داشتن اختلاف قیمت در خرید و فروش، سود زیادی به دست بیارین. نکته قابل توجه اینجاست که ارزهای دیجیتال با وجود شباهت های زیادی که با پول های رایج دارن، تفاوت هایی نیز در این میان دیده میشه که باعث میشه تا ارزهای دیجیتال منحصر به فرد بشن.

شاید برای تان مفید باشد: ارز دیجیتال چیست

همونطور که گفتیم، ارزهای دیجیتال تفاوت های زیادی با پول های رایج دارن و همین تفاوت ها باعث میشه تا از همدیگه متمایز بشن. همچنین ویژگی ها و مزیت های زیادی دارن که باعث میشه تا بیشتر مورد استقبال قرار بگیرن و محبوبیت زیادی به دست بیارن.

یکی از ویژگی های ارز دیجیتال این هست که به صورت غیر متمرکز فعالیت می کنند و مبتنی بر بلاک چین هستن. به عبارت دیگه ارزهای دیجیتال به دلیل غیر متمرکز بودن، به هیچ واسطه یا شخص ثالثی برای نقل و انتقالات نیاز ندارن و شما می تونین به راحتی بدون نیاز به واسطه، ارزهای دیجیتال رو به سراسر نقاط جهان ارسال کنین. همچنین هیچ مرکز و دولتی نظارتی بر ارزهای دیجیتال نداره.

جالب اینجاست که بدونین ارزهای دیجیتال بر روی بلاک چین قرار دارن و به همین دلیل غیر متمرکز هستن. بلاک چین نیز دفتر کل توزیع شده ای هست که اطلاعاتی مثل تاریخچه تراکنش ها، آدرس های عمومی گیرنده و آدرس های عمومی فرستنده در این دفتر ذخیره میشن. همچنین اطلاعات ذخیره شده در بلاک چین قابل ویرایش نیستن و شما نمی تونین اون ها رو دستکاری کنین.

استراتژی معاملاتی چیست؟

استراتژی معاملاتی

همونطور که در بخش قبلی آموزش مدیریت سرمایه در بازار ارزهای دیجیتال نیز گفتیم، بازار ارزهای دیجیتال نوسانات قیمتی زیادی داره و همین امر باعث شده تا هیجان و ریسک این بازار بیشتر بشه. همچنین گفتیم که شما می تونین از همین نوسانات بازار ارزهای دیجیتال سود زیادی به دست بیارین. بهتره بدونین یکی از راه های به دست اوردن سود از نوسانات بازار و کاهش ریسک معاملاتی، داشتن استراتژی معاملاتی هست.

به عبارت دیگه شما می تونین با داشتن استراتژی معاملاتی، معامله های خودتون رو طبق برنامه و با هدف تعیین شده پیش ببرین و سود زیادی به دست بیارین و جلوی ضررهای سنگین رو بگیرین. نکته قابل توجه این هست که استراتژی های معاملاتی زیادی وجود دارن که شما می تونین با انتخاب یکی از اون ها معامله های خودتون رو انجام بدین.

اگه بخواهیم تعریفی ساده از استراتژی معاملاتی داشته باشیم، می تونیم بگیم که به مجموعه برنامه و اقدامات بلند مدت و کوتاه مدت برای رسیدن به اهداف مشخص در شرایط عدم قطعیت، استراتژی معاملاتی گفته میشه. همچنین داشتن استراتژی معاملاتی در بازار ارزهای دیجیتال و سایر بازارهای مالی به معامله گر و سرمایه گذار این امکان رو میده تا با دید بهتری بازار رو نگاه کنند و نقاط ورود و خروج بهتری رو پیدا کنند. به این ترتیب شما نیز می تونین با داشتن استراتژی معاملاتی خودتون، بهترین نقاط ورود و خروج به معامله رو پیدا کنین و با خرید و فروش در این نقاط، سودهای زیادی به دست بیارین و از ضررهای سنگین جلوگیری کنین.

به عبارت دیگه به همه قوانینی که معامله گر و سرمایه گذار برای انتخاب ارز دیجیتال، ورود به معامله و خروج از اون و حجم خرید و میزان سود و زیان برای خودشون تعیین می کنند، استراتژی معاملاتی گفته میشه. همچنین مهم ترین هدف برای طراحی یه استراتژی معاملاتی، دوری از معاملات احساسی هست. بهتره بدونین معامله گران از استراتژی معاملاتی برای پیدا کردن بهترین نقاط ورود و خروج، زمان معامله و حجم معامله استفاده می کنند.

مدیریت سرمایه در بازار ارزهای دیجیتال چیست؟

مدیریت سرمایه در بازار ارزهای دیجیتال

در این قسمت از آموزش مدیریت سرمایه در بازار ارزهای دیجیتال، نوبت این رسیده تا مفهوم مدیریت سرمایه رو برای شما مورد بررسی قرار بدیم. بهتره بدونین مدیریت سرمایه یکی از مهم ترین و اصلی ترین روش هایی هست که لازمه هر فردی برای ادامه زندگی خودش اون رو یاد بگیره. به عبارت دیگه اگه فردی مدیریت سرمایه رو بلد نباشه و نتونه سرمایه خودش رو مدیریت بکنه، ممکنه ضررهای زیادی بکنه یا سود به دست نیاره. همچنین مدیریت سرمایه رو میشه دانش و مهارت سرمایه گذاری با ریسک کنترل شده و کسب حداکثر بازدهی تعریف کرد. نکته قابل توجه این هست که استراتژی مدیریت سرمایه کاملا شخصی هست و مال هر کسی می تونه متفاوت باشه.

به عبارت دیگه مدیریت سرمایه اصطلاحی هست که باعث میشه تا سرمایه شما حفظ بشه و مهم ترین مهارت در معامله گری هست. به عبارت دیگه مدیریت سرمایه یکی از اصلی ترین استراتژی های معامله گری در بازار ارزهای دیجیتال یا سایر بازارهای مالی هست که بهتره تا همه معامله گران و افراد این استراتژی معاملاتی رو یاد بگیرن و در معامله های خودشون از اون استفاده کنند. همچنین استراتژی مدیریت سرمایه اهمیت زیادی در کاهش ضرر و زیان داره و باعث میشه تا از کاهش سرمایه شما جلوگیری بشه. نکته قابل توجه این هست که به مدیریت سرمایه، مدیریت ریسک نیز گفته میشه و باید از اون استفاده کنین و تمرکز اصلی خودتون رو بر روی اون بذارین.

جالب اینجاست که بدونین مدیریت سرمایه در واقع همون دانش به دست آوردن حداکثر سود با کمترین میزان ضرر و حداقل ریسک در سرمایه گذاری ها هست که افرادی که استراتژی مدیریت سرمایه رو در معامله های خودشون به کار می برن، با توجه به میزان سرمایه و حجم معاملات درصد ریسک و زیان خودشون رو مشخص می کنند. به این ترتیب شما نیز می تونین استراتژی مدیریت سرمایه رو در معامله های خودتون مورد استفاده قرار بدین و با استفاده از این استراتژی بهترین نقاط خرید و فروش رو پیدا کنین.

تاثیر مدیریت سرمایه در سود و زیان معاملات ارزهای دیجیتال چیست؟

تاثیر مدیریت سرمایه در سود و زیان

موضوع که می خواهیم در این قسمت از مقاله مدیریت سرمایه چیست؟ برای شما توضیحاتی ارائه کنیم، در مورد تاثیر مدیریت سرمایه در سود و زیان معاملات ارزهای دیجیتال هست. همونطور که گفتیم بازار ارزهای دیجیتال در سال های گذشته رشدهای قیمتی زیادی داشته و سرمایه گذاران و معامله گران با سرمایه های خودشون و با هر میزان مهارت و تخصص مالی وارد این بازار شدن.

اگرچه روش های مطمئن و کم ریسک تری مثل صندوق های سرمایه گذاری وجود داره، ولی افراد زیادی دوست دارن تا خودشون به معامله بپردازن و خودشون خرید و فروش انجام بدن و به نتیجه دلخواه خودشون برسن. شما نیز می تونین با داشتن استراتژی مدیریت سرمایه وارد این بازار بشین و خرید و فروش انجام بدین.

برای سرمایه گذاری منطقی و آگاهانه لازمه که قبل از اینکه وارد بازار ارزهای دیجیتال بشین و قبل از اینکه در این بازار سرمایه گذاری کنین، مفهوم و ارکان اصلی معامله گری از جمله تحلیل تکنیکال، تحلیل فاندامنتال، روانشناسی و مدیریت سرمایه رو یاد بگیرین. در اینجا توصیه می کنیم آموزش تحلیل تکنیکال  ارزسنج رو مشاهده کنین.

بهتره بدونین در این میان استراتژی مدیریت سرمایه اهمیت زیادی دارن چون به طور مستقیم در ماندگاری افراد در بازار ارزهای دیجیتال تاثیر می ذاره و میشه اون رو ضامن حفظ و رشد سرمایه دونست. همچنین تاثیر مدیریت سرمایه در سود و زیان معاملات ارزهای دیجیتال زیاد هست و برای اینکه بتونین سود زیادی به دست بیارین و از میزان ضرر خود کم کنین، بهتره استراتژی مدیریت سرمایه رو یاد بگیرین.

همه افراد در بازار ارزهای دیجیتال دوست دارن تا در روند نزولی بازار کمترین ضرر رو داشته باشن و در روند صعودی نیز بیشترین سود رو به دست بیارن، ولی این اتفاق بدون داشتن یه استراتژی درست و مدیریت سرمایه امکان پذیر نیست. بنابراین شما اگه دوست دارین که بیشترین سود و کمترین ضرر رو در معامله های ارزهای دیجیتال خودتون داشته باشین، بهتره استراتژی مدیریت سرمایه رو یاد بگیرین و اون رو در معامله های خودتون استفاده کنین.

اصول استراتژی های مدیریت سرمایه در معاملات:

اصول استراتژی های مدیریت سرمایه در معاملات:

همونطور که گفتیم، مدیریت سرمایه یکی از اصلی ترین و مهم ترین استراتژی های معاملاتی در بازار ارزهای دیجیتال و سایر بازارهای مالی هست که شما می تونین با استفاده از این استراتژی بیشترین سود و کمترین ضرر رو داشته باشین. بهتره بدونین برخی اصول در مدیریت سرمایه وجود داره که باید اون ها رو مورد بررسی قرار بدین. به همین منظور ما در این قسمت از مقاله مدیریت سرمایه چیست؟ به بررسی اصول استراتژی مدیریت سرمایه در معاملات می پردازیم.

•    شناخت کافی از بازار

یکی از اصول استراتژی مدیریت سرمایه در معاملات، شناخت کافی بازار هست. بهتره بدونین شما باید به خوبی بازار رو بررسی کنین و اطلاعاتی در این مورد به دست بیارین. اگرچه بازارهای مالی با همدیگه شباهت های زیادی دارن، ولی هر کدوم از این بازارها جزئیات و ویژگی های مخصوص خودشون رو دارن و باید هر جزئیات بازار مورد نظر خودتون رو مورد بررسی قرار بدین.

•    کنترل احساسات

یکی دیگه از اصول استراتژی مدیریت سرمایه در معاملات، کنترل احساسات هست. برای اینکه بتونین در بازار ارزهای دیجیتال فعالیت داشته باشین، باید بدونین که هیچ بازاری به عنوان پیروزی 100 درصد کامل در همه معاملات وجود نداره و ممکنه ضررهای زیادی هم داشته باشین. بنابراین بر احساسات خودتون غلبه کنین.

•    تعیین حد ضرر و حد سود

یکی دیگه از اصول استراتژی مدیریت سرمایه در معاملات، تعیین کردن حد ضرر و حد سود هست. همونطور که گفتیم، بازار ارزهای دیجیتال نوسانات قیمتی زیادی داره و شما می تونین از این نوسانات سودهای زیادی به دست بیارین. بنابراین برای اینکه بتونین سودهای زیادی به دست بیارین، باید برای خودتون حد ضرر و حد سود تعیین کنین.

خرید و فروش پلکانی چیست؟

خرید و فروش پلکانی چیست؟

نوبت این رسیده تا در این قسمت از مقاله مدیریت سرمایه چیست؟ اطلاعاتی در مورد خرید و فروش پلکانی برای شما ارائه کنیم تا با یکی دیگه از استراتژی های معاملاتی بازار ارزهای دیجیتال و سایر بازارهای مالی آشنایی داشته باشین و بتونین با استفاده از این استراتژی نیز بیشترین سود و کمترین ضرر رو داشته باشین. شما برای اینکه بتونین در بازار ارزهای دیجیتال بهترین عملکرد رو داشته باشین، باید دو اصل رو رعایت کنین.

اصل اول همون تحلیل تکنیکال و فاندامنتال هست و بخش دوم نیز داشتن استراتژی معاملاتی هست. بنابراین شما می تونین با داشتن استراتژی خرید و فروش پلکانی و با خرید پله ای ارزهای دیجیتال، بیشترین سود و کمترین ضرر رو داشته باشین.

تصور کنین شما بعد از تحلیل تکنیکال و فاندامنتال تصمیم گرفتین که 100 میلیون در یه ارز دیجیتال سرمایه گذاری کنین، اگه شما تجربه زیادی در بازار ارزهای دیجیتال یا بازارهای مالی نداشته باشین همه مبلغ 100 میلیون رو یک ارز می خرین. به این صورت اگه قیمت اون ارز دیجیتال کاهش پیدا کنه، شما ضرر سنگینی می کنین.

بنابراین بهتره شما همه سرمایه خودتون رو به یکباره خرید نزنین و پول خودتون رو به سه قسمت تقسیم کنین و هر بار که قیمت ارز دیجیتال ریزش کرد، بخشی از پولتون رو وارد کنین. به این ترتیب شما می تونین با خرید پلکانی در قیمت های مختلف، میانگین خرید خودتون رو کاهش بدین و تعداد واحد ارز دیجیتال زیادی در اختیار خواهید داشت.

به عبارت دیگه خرید و فروش پلکانی در بازار ارزهای دیجیتال یا تکنیک خرید پله ای یکی از استراتژی های پرکاربرد در معاملات هست. همچنین استفاده از این استراتژی برای موفقیت در بازار ارزهای دیجیتال اهمیت زیادی داره. این استراتژی حتی برای سرمایه گذاران و معامله گران تازه کار نیز راحته و افزایش موفقیت و به دست آوردن سود بیشتر در خرید و فروش ارزهای دیجیتال از مهم ترین مزیت های استراتژی خرید پلکانی هست.

بهترین روش های مدیریت سرمایه در ارزهای دیجیتال:

بهترین روش های مدیریت سرمایه در ارزهای دیجیتال

همونطور که گفتیم، برای اینکه بتونین از نوسانات قیمت ارزهای دیجیتال بیشترین سود رو به دست بیارین و ضررهای کمتری داشته باشین، باید استراتژی مدیریت سرمایه رو در معاملات خودتون مورد استفاده قرار بدین. روش های مختلفی برای مدیریت سرمایه وجود داره که در این قسمت از مقاله مدیریت سرمایه چیست؟ برخی از بهترین روش های مدیریت سرمایه در ارزهای دیجیتال رو برای شما معرفی می کنیم.

•    سبد چینی

یکی از بهترین روش های مدیریت سرمایه در ارزهای دیجیتال، این هست که همه تخم مرغ های خودتون رو در یه سبد قرار ندین. به عبارت دیگه وقتی قصد سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال دارین، نباید همه سرمایه خودتون رو در یه ارز دیجیتال وارد کنین. بلکه بهتره روی ارزهای دیجیتال مختلفی سرمایه گذاری کنین تا شانس بیشتری برای به دست آوردن سود داشته باشین.

•    حد سود و حد ضرر تعین کنید

یکی دیگه از بهترین روش های مدیریت سرمایه در ارزهای دیجیتال این هست که در معامله ها و خرید و فروش های خودتون حد ضرر و حد سود تعیین کنین تا بیشترین سود و کمترین ضرر رو داشته باشین. به عبارت دیگه مشخص کردن حد ضرر و حد سود باعث میشه تا بهترین نتیجه رو از معامله های خودتون بگیرین.

•    هیجانات خود را کنترل کنید

یکی دیگه از بهترین روش های مدیریت سرمایه در ارزهای دیجیتال این هست که احساسات خودتون رو کنترل کنین. همونطور که گفتیم، بازار ارزهای دیجیتال نوسانات قیمتی زیادی داره و همین امر باعث میشه تا هیجان این بازار بیشتر بشه، بنابراین سعی کنین تا احساسات بر شما غلبه نکنه و بهترین تصمیم رو بگیرین.

نحوه مدیریت سرمایه در معاملات چگونه است؟

نحوه مدیریت سرمایه در معاملات

شما می تونین در بازار ارزهای دیجیتال از دو روش معامله هولد و ترید استفاده کنین و به کسب سود بپردازین. بهتره بدونین برای مدیریت سرمایه در ترید کردن و هولد کردن روش های مختلفی وجود داره که باید هر فرد با توجه به اهدافی که از خرید و فروش داره، روشی رو برای خودش انتخاب بکنه. به همین منظور ما در این قسمت از مقاله مدیریت سرمایه چیست؟ نحوه مدیریت سرمایه در هولد کردن و ترید کردن رو برای شما یاد می دیم.

•    بخش هولد

یکی از روش های معامله در بازار ارزهای دیجیتال این هست که بخشی از سرمایه خودتون رو هولد کنین یا به عبارتی قسمتی از سرمایه خودتون رو برای اهداف بلند مدت در نظر بگیرین. به عبارتی اگه شما 100 میلیون سرمایه داشته باشین، 80 میلیون سرمایه خودتون رو هولد کنین و با 20 درصد از سرمایه باقی مونده خودتون، ترید کنین تا بتونین از این روش نیز سود به دست بیارین. همچنین سرمایه ای که در بازار ارزهای دیجیتال هولد می کنین، به عنوان پشتوانه شما در معاملات عمل می کنه و می تونه از ضررهای شما جلوگیری بکنه. به عبارت دیگه اگه شما در ترید کردن دچار ضرر شدین، سرمایه ای که هولد کردین، ضرر اون ها رو جبران می کنه.

•    بخش ترید

یکی دیگه از روش های معامله در بازار ارزهای دیجیتال این هست که بخشی از سرمایه خودتون رو در بازار صرف خرید و فروش یا ترید با اهداف کوتاه مدت یا روزانه کنین. بهتره بدونین نحوه مدیریت سرمایه در بخش ترید نیز قوانین خاص خودش رو داره و باید این قوانین رو رعایت کنین. به این ترتیب اگه شما با 20 درصد از سرمایه خودتون ترید می کنین، دوباره 80 درصد از 20 درصد سرمایه خودتون رو خرید و فروش کنین و 20 درصد باقی مونده رو برای جبران ضرر یا کم کردن میانگین خودتون استفاده کنین.

جمع بندی و نتیجه:

ما سعی کردیم در مقاله مدیریت سرمایه چیست؟ اطلاعاتی در مورد استراتژی های مدیریت سرمایه برای شما ارائه کنیم و به بررسی تاثیر مدیریت سرمایه در سود و زیان بپردازیم. همونطور که گفتیم، مدیریت سرمایه یکی از مهم ترین و اصلی ترین روش هایی هست که لازمه هر فردی برای ادامه زندگی خودش اون رو یاد بگیره. همچنین در این مقاله بهترین روش های مدیریت سرمایه در بازار ارزهای دیجیتال رو برای شما معرفی کردیم و اون ها رو مورد بررسی قرار دادیم. با توجه به توضیحاتی که در مورد مدیریت سرمایه برای شما ارائه کردیم، برای اینکه بتونین از معامله ها و خرید و فروش های خودتون بیشترین سود و کمترین ضرر رو به دست بیارین، بهتره از استراتژی مدیریت سرمایه استفاده کنین.


نظرات کاربران در مورد آموزش مدیریت سرمایه در بازار ارزهای دیجیتال (ارائه بهترین راهکارها برای مدیریت سرمایه)

 1. مژگان (1401/08/19)

  در مورد مدیریت سرمایه در ارزهای دیجیتال خیلی خوب نوشتین مرسی

 1. علی (1401/08/22)

  روش های خوبی برای مدیریت سرمایه در این بازار هستن. ممنون بابت اطلاعات خوبتون

 1. حامد (1401/08/29)

  من بهترین راه مدیریت سرمایه رو تو تعیین حد سود و ضرر می بینم خودم

 1. خسرو (1401/09/02)

  خرید پله کانی یکی از روش های مناسب مدیریت سرمایه هستش

در مورد آموزش مدیریت سرمایه در بازار ارزهای دیجیتال (ارائه بهترین راهکارها برای مدیریت سرمایه) نظر دهید
سوال امنیتی :3+61 = ?