سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال و انواع آن

"بجای خواندن مقاله به آن گوش دهید"

پادکست صوتی "سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال و انواع آن"


  • 04:05 1403-05-03
  • زمان مطالعه: 7 دقیقه

سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال و انواع آن. ارزهای دیجیتال که شکل خاصی از پول دیجیتاله و بر پایه ی علم رمزنگاری ایجاد شده امروزه نقل کلام همه ی اقشار جامعه شده و اقبال عمومی مردم نسبت به ارزهای دیجیتال روز به روز در حال افزایشه. نمونه های زیادی برای این پذیرش عمومی وجود داره از جمله: خرید بیت کوین توسط بزرگترین بانک های دنیا، افزودن بیت کوین به خزانه ی داریی های خود توسط بزرگترین شرکت های فناوری، توییت مدام سلبریتی ها و افراد با نفوذ درباره ی ارزهای دیجیتال و ... . همه و همه ی این نشونه ها حاکی از اینه که ارزهای دیجیتال و دنیای کریپتوکارنسی جایگاه مهمی در دنیای ما کسب کرده و روز به روز هم در حال پیشرفته.
البته نه اینکه سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال اشتباهه نه! بلکه منظور اینه که باید با دید باز وارد این عرصه شد، انواع سرمایه گذاری ها رو شناخت، با ریسک های اون آشنا شد، نکات امنیتی مهم در سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال رو فرا گرفت، حداقل میزان سرمایه لازم برای ارزهای دیجیتال رو در نظر گرفت و وگرنه باید برای خرید و فروش از انواع سیگنال ارز دیجیتال استفاده نمایید . در مقاله ی " سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال و انواع آن" با تمام نکات گفته شده آشنا خواهین شد اماقبل از همه تعریفی داشته باشیم بر اینکه سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال و اینکه این سرمایه گذاری به چه شکل انجام میشه، با ما همراه باشید:

سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال چیست و چگونه انجام می شود؟

سرمایه گذاری ارز دیجیتال چیست؟

در علم اقتصاد سرمایه گذاری، تخصیص منابع مالی به یک یا چند دارایی مختلف، به امید به دست آوردن منابع با ارزشتر در آینده تعریف شده. در این صورت اگه قیمت دارایی افزایش پیدا کنه، سرمایه تخصیص داده شده هم به همون نسبت بیشتر میشه. سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال نیز به همین ترتیب تعریف میشه. یعنی تبدیل منابع مالی به ارز دیجیتال برای رسیدن به سود. 
البته توجه به این نکته مهمه که از اونجایی که سرمایه گذاری با هدف کسب سود بیشتر در آینده انجام میشه، همیشه با سطح خاصی از ریسک همراه هستش. به بیان ساده تر این احتمال وجود داره که با یک سرمایه گذاری نادرست روی ارزی، نه تنها هیچ سودی بدست نیاد، بلکه ارزش سرمایه کاهش یافته و یا حتی کلا از بین بره. لذا برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال آشنایی با ویژگی های اون خیلی مهمه. 
با اینکه عمر زیادی از ارزهای دیجیتال و ورود اون به زندگی مردم کل جهان نمیگذره اما در این مدت کوتاه به صورت گسترده در زنگی ما انسان ها نفوذ کرده و افراد بسیاری به معاملات و خرید و فروش ارزهای دیجیتال روی آوردن. در سالهای اخیر سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال به یکی از بحث های داغ بین سرمایه گذاران تبدیل شده. چرا که ارزهای دیجیتال بر مبنای بلاکچین هستن و ویژگی بلاک چین غیرمتمرکز بودن، تغییرناپذیر بودن و شفافیت اون هستش. بنابراین در هر ساعت از شبانه روز هر مقدار از رمزارزها رو میشه از یک کشور به کشور دیگه انتقال داد. اما سرمایه گذاری و نوسان گیری در ارزهای دیجیتال چگونه انجام میشه؟

چگونه روی ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنیم؟

سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال

ارز دیجیتال مانند سایر ارزهای رایج، ارزشمندی خاص خودشو داره. در واقع میتونیم ارزهای دیجیتال رو به این شکل هم تعریف کنیم: ارزها به منزله ‌ی پول نقدی هستن که ماهیت فیزیکی و جسمی ندارن و تنها بر پایه ی اینترنت و دنیای مجازی هستن. بازارهای ارز دیجیتال به نسبت سایر بازارها شفافیت و رواج بیشتری دارن. سود حاصل از معاملات در این بازار هم بیشتر از سایر بازارهاست و این سبب محبوبیت و استقبال اکثریت افراد از این بازار شده. برای شروع سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال اقدامات زیر باید انجام بشه:

•    انتخاب ارز دیجیتال: 

اولین قدم برای سرمایه گذاری رمزارزها اینه که تصمیم بگیرین روی چه ارزی سرمایه گذاری می کنین. چون رمزارزهای زیادی برای خرید و فروش وجود دارن از بیت کوین و اتریوم گرفته تا شت کوین های نوظهور. حتما درباره ی ارز مورد نظرتون به خوبی تحقیق و اخبار منتشر شده از اون رو پیگیری کنین.

•    انتخاب صرافی:

برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال نیاز به یک صرافی ارز دیجیتال معتبر هستش. چون معامله در بستر صرافی ها امنیت زیادی برای سرمایه ی ما بوجود میاره. برای انتخاب بهترین صرافی به تعداد کاربران و میزان رضایت اونها، مقدار کارمزد و ... توجه کنین. صرافی ایران بایننس یکی از بهترین صرافی های داخل کشور هستش که مورد توجه بسیاری از کاربران قرار گرفته. 

•    انتخاب کیف پول: 

شما به یک کیف پول نیاز دارین تا ارزهای خریداری شده ی خودتونو در اون نگهداری کنین.  انواع کیف پول سخت ‌افزاری و نرم‌ افزاری وجود دارن که باید متناسب با میزان سرمایه و شرایط خود برای انتخاب یک کیف پول معتبر اقدام کنین.
با انجام دادن اقدامات ذکر شده کافیه با توجه به میزان سرمایه ارز مورد نظر رو از صرافی خرید و در زمان مناسب به فروش رسوند. همه چیز به برنامه ریزی و هدف گذاری نیاز داره. حتما قبل از سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال باید مبلغ سرمایه و دوره ی سرمایه گذاری رو مشخص کرد. 

الزامات سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال

الزامات سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال

امروزه اهمیت و همچنین سرمایه ‌گذاری در ارزهای دیجیتال بر کسی پوشیده نیستش. چرا که افراد برای فعالیت در بازار رمزارزها به هیچ نهاد مالی نیاز ندارن و برای معامله نیازی به حضور فیزیکی افراد نیست و در هر جا و هر زمان از طریق یک آدرس مجازی میتوان پول الکترونیکی رو با دیگران مبادله کرد. همچنین اهمیت ارزهای دیجیتال اینجا پر رنگتر میشه که بوسیله ی اون میتونیم ارزش سرمایه ی خودمونو در تورم های موجود حفظ کرده حتی چند برابر کنیم. در حال حاضر سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال بهترین نوع سرمایه گذاری محسوب میشه. اما الزامات لازم برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال چیست؟

-    افزایش دادن علم و دانش در حوزه ی ارزهای دیجیتال: 

برای فعالیت در هر بازار مالی حتماً باید بازار، کالا، کاربران و نحوه ی خرید و فروش کالا رو شناخت. این موضوع در بازار ارزهای دیجیتال هم صدق میکنه. برای سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال باید درباره ی ارزهای دیجیتال، بلاک چین، گذشته و آینده ی اونها و هر چیزی که به رمزارزها مربوط میشه اطلاعات کسب کرد تا بشه بیشترین سودآوری رو از سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال داشت. برای این کار می‌توانید به سایت ‌های معتبر مراجعه کنین. آکادمی ارزهای دیجیتال ارزسنج با داشتن مقاله های آموزشی و دوره های آموزش ارز دیجیتال مختلف کمک شایانی به کاربران برای افزایش علم و دانش در این حوزه داشته. 

-    شناخت کافی از کیف پول های ارز دیجیتال:

همونطور که در بخش قبل اشاره شد یکی از اولین اقدامات برای فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال و سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال، انتخاب کیف پول هستش. تمامی فعالیت ‌های مربوط به خرید و فروش ارزهای دیجیتال و ذخیره ی اونها با استفاده از کیف پول امکانپذیره. بنابراین لازمه در مورد انواع کیف پول ها اطلاعات کافی کسب کرد. امنیت، پشتیبانی از رمزارزهای مختلف، رابط کاربری ساده و میزان دارایی ‌های دیجیتال نکاتی هستن که باید در انتخاب کیف پول بهشون توجه کرد. بهتره برای ساخت اکانت از احراز هویت دو مرحله‌ ای استفاده بشه. دلیلش هم اینه که اگه اطلاعات والت در دسترس افراد دیگه ای قرار بگیره و یا هک بشه، تمام دارایی موجود در اون به تاراج میره و هیچ راهی برای برگردوندن ارز وجود نداره. 

-    غلبه بر احساسات:

 از اونجایی که بازار ارزهای دیجیتال پیوسته در حال تغییره و نوسانات بالایی هم داره، باید بر احساست غالب شد. بسیاری از افراد زمانی که بازار در حالت صعودی قرار میگیره، هیجان‌ زده میشن و حرکات غیرحرفه‌ ای نشون میدن. بهترین کار اینه که از حالت صعودی و نزولی بازار نترسید و همیشه با برنامه‌ ریزی برای خرید و فروش‌ قدم برداشت. هر معامله گری باید سعی کنه همیشه روی استراتژی معاملاتی خودش پایبند باشه و معاملاتشو به صورت هیجانی و بدون فکر انجام نده.

انواع سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال

اکنون که با سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال و چگونگی اون و همچنین با الزامات سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال آشنا شدیم، در این قسمت از مقاله ی "سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال و انواع آن" می رسیم به انواع سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال. از اونجایی که بازار رمزارزها بازار بی ثباتی هستش بنابراین لازمه ی یک سرمایه گذاری خوب، انتخاب استراتژی مناسب و درست هستش. در کل سرمایه گذاری ها به دو روش انجام میشه: سرمایه گذاری کوتاه مدت و بلند مدت که هر کدوم از این روشها چارچوب و ویژگی های خودشونو دارن که در ادامه بهشون اشاره خواهد شد.

سرمایه گذاری کوتاه مدت چیست؟

سرمایه گذاری کوتاه مدت

یکی از انواع سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال، سرمایه گذاری کوتاه مدته که جزو اون دسته از سرمایه گذاری هایی هستش که بازگشت سود و موفقیت رو برای معامله گر سریع تر میکنه. به طور کلی مدت زمان سرمایه گذاری کوتاه مدت از چند ثانیه تا نهایتا چند ماه هستش. البته هیچ چارچوب زمانی تعریف ‌شده ی جهانی برای این نوع سرمایه گذاری وجود نداره و با توجه به نوع سرمایه‌ گذاری ممکنه مدت ‌زمان پنج سال نیز کوتاه محسوب بشه. اکثر معامله گران سرمایه گذاری کوتاه مدت رو برای حداکثر چند ماه انجام میدن و هدفشون اعتبارسنجی سیگنال های ارز دیجیتال و سود بردن از نوسانات مالی در مدت‌ زمان کوتاهه. سرمایه گذاری کوتاه مدت برخلاف سرمایه گذاری بلند مدت، شامل دارایی‌ هایی میشه که ثبات کمتری دارن. مهم ‌ترین ویژگی سرمایه گذاری کوتاه مدت اینه که قابلیت نقد شوندگی بالایی دارن. 

سرمایه گذاری بلند مدت چیست؟

سرمایه گذاری بلند مدت

نوع دوم سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال سرمایه‌ گذاری بلند مدت هستش. سرمایه‌ گذاری بلند مدت دارایی‌ هایی هستش که برای مدت بیشتر از یک سال نگه میشن چراکه بازدهی اصلی بعد از مدت‌ زمان مشخصی ظاهر میشه.
سرمایه گذاری بلند مدت یکی از روش های سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال به حساب میاد. در این روش مدت زمان حداقلی برای سوددهی چیزی حدود 6 ماه تا یک سال هستش. البته بسیاری از افراد زمانی بیش تر از 5 سال رو هم برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال انتخاب کردن و میکنن. این موضوع کاملا به معامله گر بستگی دارده که به چه دلیل می خواد در این زمینه سرمایه گذاری کنه.

نکات امنیتی مهم در سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال

سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال

تمامی فعالین بازار ارز دیجیتال بدلیل اینکه این بازار در فضای اینترنتی فعالیت کرده و مکان فیزیکی نداره و در نتیجه ریسک سرمایه گذاری به دلیل وجود هکرها و سایت های کلاهبرداری بی شماری که در این فضا وجود داره بالاست، ترس از دست دادن دارایی ارز دیجیتال خودشونو دارن. اما نکته جالب اینجاست که اکثر این مشکلات امنیتی تنها به دلیل ناآشنا بودن افراد با این بازار و در نتیجه عدم رعایت نکات امنیتی مربوط به اون هستش.
با مطالعه و آگاهی یافتن از شرایط بازار ارز دیجیتال و البته رعایت دقیق نکات امنیتی موجود در هنگام نگهداری و انجام معاملات میتوان رسیک از دست دادن سرمایه رو به مراتب کاهش داده و امنیت معاملات رو تامین کرد. از جمله مهمترین این نکات که سبب افزایش حداکثری این امنیت میشن عبارتند از: 

سخن آخر

در این مطلب با عنوان " سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال و انواع آن" با زیر و بم سرمایه‌ گذاری ارزهای دیجیتال آشنا شدین. فعالیت در بازار کریپتوکارنسی بیش از هر چیز به شناخت کامل از بازار و انواع ارزهای دیجیتال نیاز داره و برای اینکه بتوان در این بازار به سود مناسبی دست پیدا کرد، باید سنجیده و با دانش کامل وارد معاملات رمزارزها  شد. امیدواریم مطالب گفته شده درباره ی چگونگی سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال مفید فایده واقع بشه. موفق و پرسود باشید.


نظرات کاربران در مورد سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال و انواع آن

  1. میثم (1401/05/26)

    با سلام و خسته نباشید خدمت آکادمی ارز سنج سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال بهترین گزینه برای کسانی است که در این زمینه اطلاعات کافی دارند بهتون پیشنهاد میکنم از دوره های رایگان یا دوره جامع ارز دیجیتال ارز سنج نهایت استفاده را ببرید . سپاس از مقاله مفدتون

  1. محمدی (1401/05/30)

    سرمایه گذاری در ارز های دیجیتال کاری سود ده هست اما به شرطی که درست و اصولی آموزش دیده باشین.

  1. meysam1 (1401/06/13)

    با سلام و خدا قوت سرمایه گذاری در بازار کریپتو کارنسی ها میتونه برای آینده شما یه سرمایه گذاری خوبی باش ولی به شرطی که قبلش در این زمینه اطلاعات کافی داشته باشید. سپاس از آکادمی ارز سنج که مطالب مفید ارایه میدن

  1. داریوش (1401/08/29)

    الان بنظرم سرمایه گذاری و مخصوصا سرمایه گذاری بلند مدت کار درستی نیست . نوسان بگیری خیلی بهتره

  1. مهدوی (1401/09/02)

    دوستان سعی کنین همه سرمایه تون رو وارد بازار ارز دیجیتال نکنین و حواس تون به بقیه بازارها هم باشه

  1. قربانی (1402/03/07)

    بهترین روش سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال چیست؟

  1. زر زاده (1402/03/09)

    فعلا باید نگاه به بازار ارزهای دیجیتال بلند مدت باشه

در مورد سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال و انواع آن نظر دهید
سوال امنیتی :1 + 47 = ?